Zapraszamy do zapoznania się z regionalnymi przepisami kulinarnymi nadesłanymi na Mikołajski Festiwal Rybny "Rybkę Na Zdrowię" przez mieszkańców naszego miasta i gminy. Przepisy te zostały wydane w formie broszury z okazji I Festiwalu w 2008 roku.

 

 

Lin duszony w pomidorach

Składniki: 1 lin (po oczyszczeniu - 60 dag), 10 dag cebuli, 10 dag selera, 10 dag koncentratu pomidorowego (20%), 4 łyżki umytego, drobno posiekanego koperku z nacią pietruszki, ostra sproszkowana papryka, sól.

Sposób przyrządzenia: Lina umyć, sparzyć wrzącą wodą, oczyścić z łusek, sprawić, odkrajać głowę razem ze skrzelami, ogon i płetwy, umyć. Z oczyszczonej tuszki sklejać filety, pokrajać w poprzek na porcje, posolić, oprószyć ostrą papryką. Cebulę obrać, opłukać, pokrajaćw kostkę. Seler umyć, oczyścić, opłukać, zetrzeć na tarce z dużymi otworami, wymieszać z cebulą. Rybę ułożyć w rondlu, przesypując rozdrobnionymi warzywami, oprószyć papryką, podlać kilkoma łyżkami wrzącej wody lub wywaru z warzyw czy rosołu. Dusić na wolnym ogniu pod przykryciem przez około 30 minut, po czym dodać koncentrat pomidorowy rozprowadzony kilkoma łyżkami wody i przyprawiony nieco solą. Dusić pod przykryciem jeszcze 10-15 minut. Gotową potrawę wyłożyć na półmisek, posypać posiekanym koperkiem i pietruszką. Podawać na gorąco z ziemniakami z wody (1-2 na porcje) i z surówką z ogórków, cykorii lub zielonej sałaty. Przyrządzoną w ten sposób rybę można podawać także na zimno z dodatkiem sałatek.

Autor przepisu: Janusz Bognacki

 


 

Lin w sosie grzybowym z brokułami po mazursku

Składniki: 1 kg filetów z lina, sól, pieprz. Do panierowania: 2 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki bułki tartej. Do smażenia: olej, sos śmietanowo-grzybowy: 10 dag suszonych grzybów (podgrzybki lub prawdziwki), 2 cebule (20 dag), 1 szklanka bulionu, 2 szklanki śmietany 18-procentowej, gałka muszkatołowa, papryka ostra i słodka, olej, sól, pieprz. Brokuły: 50 dag brokułów, 10 dag masła, 5 ząbków czosnku, 2 łyżki bułki tartej, kilka listków mięty.

Sposób przyrządzenia: Filety lekko posolić i popieprzyć, opanierować w bułce tartej wymieszanej z mąką i usmażyć na mocno rozgrzanym oleju. Przygotować sos: grzyby sparzyć, osączyć i pokroić w drobną kostkę. Cebulę obrać, przekroić na pół i pokroić w plasterki. Grzyby i cebulę podsmażyć na oleju, wlać bulion i mieszając, udusić. Połączyć ze śmietaną, przyprawić papryką i gałką muszkatołową. Przygotować brokuły: różyczku brokułu sparzyć na sitku gorącą wodą i osączyć. Czosnek obrać i drobno pokroić. Masło roztopić na patelni, dodać bułkę tartą i czosnek, chwilę smażyć. Polać brokuły i posypać posiekaną miętą. Lina podawać z sosem śmietanowo-grzybowym i brokułami.

Autor przepisu: Janusz Bognacki

 


Lin w piwie

Składniki: 1-2 kg lina, 3/4 piwa, 10 dag masła, 2 łyżeczki mąki, sól, pieprz, liść laurowy.

Sposób przyrządzenia: Świeżego lina oczyścić, sprawić i pokroić na kawałki. Lekko posolić, oprószyć pieprzem (może być przyprawa do ryb), dodać liść laurowy. Wkładamy do rondla i zalewamy piwem. Dodajemy masło z mąką i gotujemy 10 minut na małym ogniu, uważamy aby ryba się nie rozgotowała. Ugotowanego dzielimy na porcje, kładziemu na talerze, polewamy sosem wytworzonym podczas gotowania. Podajemy z białym pieczywem.

Autor przepisu: Waldemar Żyliński