Translate to English Übersetzen Sie ins Deutsche
 

Rajd Polski to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez rajdowych na świecie. Jest częścią mistrzostw świata w rajdach samochodowych (WRC) i przyciąga najlepszych kierowców i zespoły z całego świata. Trasa rajdu liczy ponad 300 kilometrów i składa się z 19 odcinków specjalnych, które przebiegają po asfalcie, szutrze i piasku. Rajd Polski to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także wielkie święto dla fanów motoryzacji, którzy mogą podziwiać widowiskowe popisy kierowców i piękne krajobrazy Mazur.

Inauguracja rajdowego święta zwykle następuje już w czwartkowy poranek, kiedy to załogi pojawiają się na trasie odcinka testowego Lubiewo. Uroczysty start rywalizacji już od kilku lat tradycyjnie ma miejsce na urokliwym rynku w Mikołajkach (Plac Wolności) z fontanną Króla Sielaw w tle, bezpośrednio po bardzo lubianej przez kibiców sesji autografów.

Walka z czasem rozpoczyna się podczas pierwszej próby sportowej na torze Mikołajki Arena, na którym załogi pojawią się aż czterokrotnie podczas całego rajdu. Po raz ostatni w niedzielę, kiedy to nitka toru jest końcowym fragmentem Power Stage’a. Tuż obok znajdują się meta rajdu i miejsce uroczystego finału.

Nazwy odcinków specjalnych takich jak Stańczyki, Wieliczki, Olecko czy Gołdap są dobrze znane kibicom rajdowym, ale ich przebieg jest co roku, w większości przypadków modyfikowany, nawet w kilkudziesięciu procentach.

Przy wszystkich oesach powstaje około 70 stref dla kibiców z parkingami, a w większości przypadków również z punktami małej gastronomi, ekranami transmitującymi na żywo walkę na trasie oraz toaletami. Dostęp do całej trasy rajdu jest biletowany.

Sercem imprezy jest z pewnością tor Mikołajki Arena z trybunami dla 5 tysięcy widzów oraz nowymi strefami miejsc stojących, a także pobliski Rally Fan Park, strefa mety rajdu i park serwisowy. To tutaj również, od czwartku do niedzieli codzienne, mają miejsce spotkania (Meet the Crew) z kierowcami ze światowej czołówki.

Finał piątkowych i sobotnich atrakcji to wieczorne Rally Party dla kibiców.

80. ORLEN Rajd Polski

Relacje wideo z poprzednich edycji Rajdu Polski