Spokojne mazurskie lasy i łąki, a także miasteczka pełne są ścieżek i dróg idealnych do spędzania czasu na świeżym powietrzu podczas spacerów. Poniżej znajduje się lista proponowanych tras spacerowych, które zostały umieszczone w aplikacji Traseo, dostępnej na telefony z systemem Android oraz iOS, która ułatwi nawigowanie po śladzie GPS.
Trasy spacerowe w Gminie Mikołajki
Trasa pozwalająca zwiedzić najważniejsze atrakcje miasteczka. W trakcie spaceru zobaczysz między innymi promenadę, zabytkowe kościoły, Muzeum Reformacji Polskiej oraz wejdziesz na wieżę kościoła Świętego Mikołaja.
Trasa prowadząca przez promenadę oraz ulicę Kajki. W trakcie spaceru zobaczysz zabytkowy kościół Matki Bożej Różańcowej z 1910 roku oraz stojący przed nim pomnik ku czci ofiar Białego Szkwału.
Trasa prowadząca przez promenadę oraz ulicę Dybowską. W trakcie spaceru zobaczysz zabytkowy cmentarz żydowski oraz wejdzesz na wieżę kościoła Świętego Mikołaja, z której zobaczysz 5 jezior otaczających Mikołajki.
Trasa po Mikołajkach i okolicznym lesie. W trakcie spaceru przejdziesz kładką pieszą na zachodni brzeg jeziora Mikołajskiego, by idąc wzdłuż akwenu móc podziwiać panoramę miasteczka.
Trasa spacerowa po Mikołajkach oraz sąsiadującej z miasteczkiem wsi Prawdowo. W trakcie spaceru zwiedzisz zachodnią część miasta oraz przejdziesz przez spokojne, wiejskie drogi gruntowe.
Trasa prowadząca z Mikołajek do najwyższej z wież widokowych wybudowanych nad jeziorem Łuknajno. Po wyjściu z miasteczka, trasa wiedzie spokojnymi drogami gruntowymi.
Trasa prowadząca z Mikołajek na wieże widokowe Rezerwatu przyrody Jezioro Łuknajno. Z dwóch z nich zobaczysz jezioro rezerwatu, jedna zaś pozwala podziwiać jezioro Śniardwy. Trasa w jedną stronę.
Trasa po Rezerwacie przyrody Jezioro Łuknajno, słynącym z występującej tu dużej kolonii łabędzia niemego. W trakcie spaceru przejdziesz przez tereny łąk i wejdziesz na wieże widokowe.
Trasy spacerowe w okolicach Mikołajek
Trasa wokół jednego z czystszych akwenów na Mazurach, jeziora Ołów w Rynie. W trakcie spaceru oprócz spokojnej toni jeziora podziwiać możesz przyjegające do trasy ogródki, las oraz pola uprawne.
Trasa Nadleśnictwa Mrągowo, prowadząca przez lasy w okolicy sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce. W trakcie spaceru przewidzianych zostało kilka przystanków z tablicami edukacyjnymi.
Trasa Nadleśnictwa Strzałowo prowadząca przez lasy Leśnictwa Piersławek. W trakcie spaceru odwiedzisz Izbę Pamięci mazurskiego pisarza Ernsta Wiecherta oraz zobaczysz miejsce wypadku lotniczego.
Trasa Mazurskiego Parku Krajobrazowego prowadząca wzdłuż rzeki Krutyni. Z tablic edukacyjnych ustawionych przy trasie poznasz różne ciekawostki przyrodnicze i historyczne o okolicy. Trasa w jedną stronę.
Trasa Mazurskiego Parku Krajobrazowego wiodąca przez Rezerwat Zakręt. W trakcie spaceru poznasz wiele ciekawostek dotyczących przyrody tego rezerwatu oraz zobaczysz jeziorko dystroficzne.
Trasa Nadleśnictwa Maskulińskiego, prowadząca przez lasy na przeciwko zabytkowej Wyłuszczarni Nasion w Rucianem-Nidzie. W trakcie spaceru zapoznasz się z przyrodniczą treścią tablic edukacyjnych.
Skrócona wersja trasy Nadleśnictwa Maskulińskiego, idealna jeśli goni cię czas. W trakcie spaceru wykonasz małą pętelkę przez las oraz przeczytasz kilka ciekawostek przyrodniczych z tablic edukacyjnych.
Trasa piesza Nadleśnictwa Strzałowo, przebiegająca przez lasy otaczające ich leśny kompleks. W trakcie spaceru zobaczysz jeziorka dystroficzne, tereny podmokłe oraz spokojną toń jeziora Majcz Wielki.
Skrócona wersja trasy pieszej Nadleśnictwa Strzałowo. W trakcie spaceru zwiedzisz lasy i łąki otaczające leśny kompleks nadleśnictwa oraz zobaczysz jedno z czystszych jezior w okolicy - jezioro Majcz Wielki.
W rezerwacie przyrody Jezioro Nidzkie, Nadleśnictwo Maskulińskie przygotowało ścieżkę dydaktyczną, gdzie przeczytasz wiele informacji o otaczającej przyrodzie oraz odwiedzisz Muzeum Ildefonsa Gałczyńskiego.
Ścieżka piesza przygotowana przez Nadleśnictwo Maskulińskie poprowadzi cię wokół naturalnie zarastającego jeziora Chudek. Trasa wyposażona jest w tablice edukacyjne, kładki oraz pomost widokowy.