Spokojne mazurskie lasy i łąki, a także miasteczka pełne są ścieżek i dróg idealnych do spędzania czasu na świeżym powietrzu podczas spacerów. Poniżej znajduje się lista proponowanych tras spacerowych, które umieściliśmy w serwisie Wikiloc. Po pobraniu aplikacji Wikiloc dla Androida lub Wikoloc dla iOS i wybraniu jednej ze ścieżek otrzymają Państwo mapę z zaznaczonym śladem GPS, po którym prowadzi ścieżka piesza.

Miasto i Gmina Mikołajki

Promenada miejska w Mikołajkach. Wariant 1

Mikołajki1,3 kmW jedną stronę

Trasa prowadzi z centrum miasta przez wyremontowaną w 2020 roku promenadę miejską pełną restauracji, kawiarni i sklepików z pamiątkami, wzdłuż której wybudowane zostały nowe pomosty widokowe oraz wiaty do odpoczynku.

Ogródki działkowe w Mikołajkach. Wariant 2

Mikołajki2,26 kmPętla

Drugi wariant spaceru przez ogródki działkowe w Mikołajkach to malownicza, ponad 2-kilometrowa pętla piesza pozwalająca podziwiać okwiecone działki mieszkańców Mikołajek. Zaczyna i kończy się na parkingu przy cmentarzu komunalnym.

Ogródki działkowe w Mikołajkach. Wariant 3

Mikołajki2,89 kmPętla

Trzeci wariant spaceru po ogródkach działkowych jest rozszerzeniem drugiego wariantu. Blisko 3-kilometrowa trasa pozwala podziwiać najpierw piękne ogrody, a następnie przejść malowniczą trasą aż do osiedla miejskiego. Zaczyna i kończy się na parkingu przy cmentarzu komunalnym.

Wzdłuż jeziora Mikołajskiego

Mikołajki4,86 kmPętla

Trasa prowadzi z centrum miasta przez kładkę dla pieszych do klimatycznej ścieżki leśnej wzdłuż jeziora Mikołajskiego. Oprócz uroków samego jeziora i lasu po drodze podziwiać można panoramę miasta Mikołajki. Powrót spokojną ulicą Leśną i kładką dla pieszych.

Półwysep Kusnort

Mikołajki5,38 kmW jedną stronę

Trasa prowadzi do spokojnych pól i łąk półwyspu Kusnort. Po drodze zobaczyć można zabytkowy zespół dworsko-parkowy z XIX wieku, głaz narzutowy związany z miejską legendą oraz Przeczkę - punkt łączący jeziora Mikołajskie, Bełdany i Śniardwy.

Trasy spacerowe w okolicach Mikołajek

Wokół stawu. Wariant 2

X X

Piersławek. Wariant 1

Strzałowo. Wariant 1

Strzałowo. Wariant 2

Śladami Gałczyńskiego

Rezerwat Krutynia