Gmina Mikołajki to jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych na Mazurach. Zna je każdy miłośnik sportów wodnych w Polsce. Wszystko dlatego, że leżą w samym środku Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Siedzibą Gminy są Mikołajki. To małe liczące 3,9 tys. mieszkańców miasteczko, położone na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami: Mikołajskim i Tałty.

W Gminie Mikołajki zauważyć można istotną przewagę użytków rolnych, w skład których wchodzą: grunty orne, łąki, sady czy pastwiska nad pozostałymi gruntami. Łącznie użytki rolne zajmują 12 217 ha, co stanowi około 48% powierzchni gminy, natomiast część zurbanizowana i zabudowana gminy to zaledwie 1,4%.

Baza noclegowa to ponad 8 tys. miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, kempingach i kwaterach prywatnych (w samych Mikołajkach ponad 6,7 tys.). Na terenach wiejskich jest około 1,3 tys. Miejsc noclegowych, w tym w gospodarstwach agroturystycznych. Rocznie udziela się ok. 300 tys. noclegów, z czego blisko 70 tys. turystom zagranicznym. Na jeziorach w Mikołajkach i okolicy znajduje się wiele marin i portów żeglarskich, oferujących miejsca odpoczynku, noclegi, wyżywienie i warsztaty naprawcze. Jednorazowo mogą przyjąć około 900 jachtów. Rozwój Mikołajek opiera się głównie o mikro i małe przedsiębiorstwa, choć znajduje się tu także kilka dużych, luksusowych obiektów turystycznych.

 

Oferta inwestycyjna

W ramach planowania inwestycji, gmina konsultuje plany ze społeczeństwem i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Każdy wykonany długofalowy plan rozwoju odniesie sukces tylko wtedy, kiedy zaakceptują go wszyscy mieszkańcy. W ramach realizacji projektów włączają się lokalni partnerzy i przedsiębiorcy. Od kilku lat turystyka s taje się coraz bardziej istotną funkcją gospodarczą gminy, o czym świadczy choćby ilość działających tu obiektów turystycznych (to aż 47% ze wszystkich przedsiębiorstw). Gmina przykłada szczególną wagę do strategicznego podejścia rozwoju, a oprócz szeroko rozwiniętej turystyki i firm z branży handlowo-gastronomicznej, stawia na rozwój sektora przemysłowo-budowlanego oraz szeregu usług pozaturystycznych.

 

 

Informator gospodarczy "Mazury to biznes"

Mazurskie samorządy skupione w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, przygotowały specjalny informator gospodarczy. Pierwsza edycja publikacji ukazała się w ubiegłym roku, teraz przedstawiamy wersję zaktualizowaną informatora o potencjale gospodarczym Krainy Wielkich Jezior.

W jednym miejscu w tzw. pigułce mamy w bardzo przystępny sposób zilustrowany region i mazurską „11”, czyli Gminę Mikołajki, Węgorzewo, Ryn, Orzysz, Miłki, Pisz, Ruciane-Nidę, miasto i gminę Mrągowo, miasto i gminę Giżycko, są też ciekawostki, wydarzenia i miejsca, które polecamy, i w których zdecydowanie warto zainwestować.

O swoich miejscach mówią nie tylko sami samorządowcy jako gospodarze, ale i przedsiębiorcy, którzy pozytywny klimat biznesowy współtworzą.

Publikacja w wersji drukowanej dostępna jest w poszczególnych gminach i informacjach turystycznych, w Mikołajkach m.in. w Urzędzie Miejskim przy ul. Kolejowej 7.

Wersja elektroniczna foldera „Mazury to Biznes”, który powstał w ramach wspólnej kampanii mazurskich gmin i projektu promocji gospodarczej „7 Cudów Mazur” do pobrania tutaj: