Gmina Mikołajki to idealne miejsce na aktywny wypoczynek, także ten związany z lądem. Poniżej prezentujemy trasy rowerowe, które sami sprawdziliśmy, a które na pewno spodobają się turystom chcącym odpocząć na jednośladach. Trasy umieściliśmy w aplikacji BikeMap, dzięki czemu po jej pobraniu na telefon dostajemy konkretny ślad GPS do nawigowania rowerem po malowniczych terenach pobliskich wiosek i lasów. Pobierz aplikację BikeMap dla Androida lub BikeMap dla iOS, a następnie wybierz trasę z poniższej listy.

Trasy poniżej 30 kilometrów

Mała pętla rowerowa nad jeziora Łuknajno i Śniardwy

11 km

Lekka trasa nad jezioro Łuknajno oraz Śniardwy. 11-kilometrowa pętla idealnie nada się na przejażdżkę z dzieckiem. W miejscowości Łuknajno znajdują się dwie wieże widokowe.

Szlakiem Łabędzia Niemego

19 km

Trasa prowadzi malowniczą drogą dookoła jeziora Łuknajno, jedynego w Polsce rezerwatu łabędzia niemego. Po drodze odwiedzić można 3 wieże widokowe, z których podziwiać można jezioro Łuknajno oraz największe w Polsce jezioro Śniardwy.

Pętla na północ od Mikołajek

22 km

Trasa prowadzi po malowniczych miejscowościach gminy Mikołajki.

Mała pętla na południe od Mikołajek

24 km

Trasa rowerowa obejmująca przeprawę promową oraz wizytę w Muzeum Przyrody i Rezerwacie Konika Polskiego oraz w Galindii.

Trasy powyżej 30 kilometrów

Trasa Mikołajki - Tałty - Ławki - Mikołajki

31 km

Trasa prowadzi przez kanał Tałcki oraz Mioduński, które stanowią szlak żeglowny do takich miast, jak Giżycko oraz Węgorzewo.

Pętla na zachód od Mikołajek

34 km

Trasa poprowadzona drogami szutrowymi oraz asfaltowymi, ukazująca urok polskich wsi oraz mazurskich lasów. Obowiązkowym elementem wycieczki jest wizyta na dzikiej plaży nad jeziorem Majcz Wielki, którego woda charakteryzuje się niebywałą czystością. Trasa przejezdna dla rowerów miejskich.

Pętla Bełdany

40 km

Pętla prowadzi malowniczymi drogami puszczy piskiej. Do atrakcji na trasie należy przeprawa promem linowym, podróż po obszarze hodowli konika polskiego oraz śluza Guzianka. Trasa przejezdna tyko w okresie sezonu letniego.

Pętla wokół jezior Tałty i Ryńskie

48 km

Pętla dookoła jezior Talty i Ryńskie przez miejscowość Ryn, poprowadzona przez drogi leśne, szutrowe oraz asfaltowe o niskim natężeniu ruchu drogowego. Pomiędzy miejscowościami Notyst Wielki i Jora Wielka oznaczyliśmy jeden z piękniejszych punktów widokowych na trasie.

Pętla Bełdany-Śniardwy

95 km

Trasa dookoła jezior Bełdany oraz Śniardwy. Nie obejmuje przeprawy promowej, dzięki czemu jest przejezdna przez cały rok. Jednym z obowiązkowych punktów jest półwysep Szeroki Ostrów, z którego podziwiać można panoramę Śniardw. Trasa w większości prowadzi przez drogi szutrowe. Można pokonać ją rowerem trekkingowym.