Ponad czterdzieści lat temu w polskiej stolicy żeglarstwa grupa muzyków postanowiła stworzyć festiwal kultywujący tradycje regionu poprzez muzykę. Tak powstał Festiwal Szantowy w Mikołajkach, który trwa do dzisiaj.

Na przestrzeni lat wydarzenie przybierało różne formy. Od amatorskiej imprezy, na której debiutowali odnoszący obecnie sukcesy artyści muzyki żeglarskiej, przez konkursy dla debiutantów dające szansę młodym adeptom tej sztuki. Impreza odbywała się w różnych miejscach: muzycy prezentowali swój repertuar zarówno w amfiteatrze, jak i na pokładach statków, z których zabawiali publiczność zgromadzoną na brzegu jeziora Mikołajskiego.

Obecnie na przełomie lipca i sierpnia w całych Mikołajkach rozbrzmiewa muzyka żeglarska. Podczas koncertów odbywających się na barce przy promenadzie portowej (Wioska Żeglarska) oraz Placu Wolości spotykają się legendy z młodymi adeptami muzyki szantowej, by wspólnie nucić o żeglarskiej przygodzie, pięknie mazurskich jezior i przystaniach na najpiękniejszym, wodnym szlaku.

 

Galeria zdjęć

 

Wideorelacje z imprezy