Zapraszamy do zapoznania się z regionalnymi przepisami kulinarnymi nadesłanymi na Mikołajski Festiwal Rybny "Rybkę Na Zdrowię" przez mieszkańców naszego miasta i gminy. Przepisy te zostały wydane w formie broszury z okazji I Festiwalu w 2008 roku.

 

 

Sandacz w majonezie

Składniki: 80 dag ryby. Wywar: 1,5 l wody, 20 dag włoszczyzny, 1-2 liście laurowe, 3-5 ziaren ziela angielskiego, 10-15 dag marchwii, majonez.

Sposób przyrządzenia: Z włoszczyzny i wody ugotować wywar. Kawałki sprawionej ryby gotować w wywarze około 20 minut. Ostudzić w wywarze, wyjąć, ułożyć na półmisku, oblać gęstym majonezem, przybrać zieloną sałatą, jarmużem lub pietruszką.

Autor przepisu: Agnieszka Bąba

 


 

Roladki mazurskie z ryb

Składniki: 100 dag sandacza (lub innej ryby), 5 dag bułki, mleko, 1 jajko, 10 dag cebuli, 4 dag smalcu, 6 dag masła, 2 dag tartej bułki, sól, pieprz, natka pietruszki.

Sposób przyrządzenia: Z sandacza zdjąć skórę, wyjąć ości, zemleć. Dodać namoczoną w mleku i odciśniętą bułkę, przesmażoną na smalcu, drobno pokrojoną cebulę, sól, pieprz, jajko. Masę dobrze wyrobić. Formować na desce posypanej bułką tartą prostokąty z masy rybiej grubości 1 cm, ułożyć na środku masło obtoczone w posiekanej natce pietruszki, zwinąć rolady, obtoczyć w bułce tartej i smażyć na rumiano.

Autor przepisu: Teresa Żylińska