Zapraszamy do zapoznania się z regionalnymi przepisami kulinarnymi nadesłanymi na Mikołajski Festiwal Rybny "Rybkę Na Zdrowię" przez mieszkańców naszego miasta i gminy. Przepisy te zostały wydane w formie broszury z okazji I Festiwalu w 2008 roku.

 

 

Pulpety rybne gotowane z płotki

Składniki: 2 kg płoci (duża lub średnia), 250 g słoniny lub kostka margaryny, 2 średnie cebule, 250 g bułki tartej, 4 jajka, sól, pieprz.

Sposób przyrządzenia: Ryby wypatroszyć, oczyścić z łusek, umyć, filetować (ze skórą). Filety moczyć w zimnej wodzie przez 1 godzinę. Filety ze skórą, cebulę, słoninę lub margarynę zemleć w maszynce do mięsa. Dodać resztę składników i wyrobić na jednolitą masę. Lekko zmoczyć ręcę i formować średnie kulki (kotlety), podsmażyć kotleciki w gorącym oleju z obydwu stron.

Wywar jarzynowy: 1 pietruszka, 1 duża marchewka, 1 cebula, 1 liść laurowy, sól, pieprz, 100-150 ml octu, 1 duża łyżka cukru, 2 l wody.

Warzywa obrać, umyć, pokroić na plastry, zalać wodą, dodać resztę składników i gotować. Pulpety usmażone włożyć do wywaru i gotować na małym ogniu około 20 minut. Można jeść je na zimno lub gorące.

Autor przepisu: Hanna Pieńkowska

 


 

Płotki smażone (na 1 osobę)

Składniki: 2 płotki, 2 gałązki świeżego estragonu, 0,5 cytryny, sól, pieprz.

Sposób przyrządzenia: Ryby sprawić, umyć i osuszyć. Potem natrzeć solą, pieprzem i posiekanym estragonem. Odstawić na 15-30 minut. Ułożyć na grillu - nie zapomnieć o posmarowaniu rusztu olejem - i grillować 5-7minut z każdej strony. Każdą rybkę podawać z ćwiartką cytryny. W podobny sposób można przygotowywać inne małe rybki, na przykład sardynki.

Autor przepisu: Marek Terlik