Piękna północno-wschodnia część Polski zwana Mazurami słynie z bujnych lasów i licznych zbiorników wodnych. Perełką jest jezioro Śniardwy, największy zbiornik wodny w kraju. Powstałe po roztopach prehistorycznych lodowców, zajmuje powierzchnię aż 113,4 km2. Płytkie dno w wielu miejscach usiane jest głazami narzutowymi, co zmusza żeglarzy do zachowania szczególniej ostrożności.

 

Mazurskie Morze przyciąga do siebie turystów z całego świata na wycieczki statkami pasażerskimi, a także żeglarzy wypływających na bezkresne wody jeziora. Wypływając na Śniardwy na własną rękę, mamy swobodę zatrzymywania się na licznych plażach i portach. Ciekawostką okaże się ulokowana w południowo-wschodniej części tych wód Wyspa Pajęcza oraz Czarci Ostrów. Na tym ostatnim, niegdyś usianym kurhanami dawnych Galindów, wybudowano pod koniec XVIII wieku strategicznie ufortyfikowany magazyn, zwany Fortem Lyck. W czasach obecnych nie uświadczymy widoku warowni, jednak samo miejsce jest częstym przystankiem dla odpoczywających na Śniardwach turystów.

 

Jezioro połączone jest z sześcioma innymi akwenami takimi jak; Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskie, Roś, Białoławki i Tyrkło.