Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to wyjątkowy na skalę europejską szlak wodny, którego długość sięga ponad stu kilometrów! System dróg wodnych odwiedzany jest corocznie przez rzesze turystów, którzy wypoczywają nad okolicznymi jeziorami. Na trasie spotkać można statki białej floty oraz mniejsze jednostki czyli żaglówki i jachty motorowe. Główny szlak żeglugowy rozpoczyna się na jeziorze Brzozolasek w okolicach miasta Pisz. Podążając przez śluzy, jeziora oraz kanały dotrzeć można aż do miejscowości Węgorzewo. Na szlaku obowiązkowym miejscem przystanku są miejscowości takie jak Ruciane-Nida, Mikołajki, Giżycko i Sztynort.

 

Na całym szlaku rozciąga się pokaźna liczba portów, miejsc kempingowych oraz miejsc stworzonych do uprawiania sportów wodnych. To również idealne miejsce dla miłośników przyrody. Na terenie jezior oraz w ich okolicach żyje setki gatunków zwierząt, które można obserwować w ich naturalnym środowisku. Należą do nich orzeł bielik, czaple, żurawie, a także łosie, jelenie, a nawet koniki polskie.

 

Po tragedii, do której doszło 21 sierpnia 2007 roku na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich rozlokowano system ostrzegający przed niebezpieczeństwami meteorologicznymi. To grupa masztów, które wysyłając sygnał świetlny o różnej częstotliwości informują o zbliżających się burzach.