Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego to izba pamięci skupiająca się na polskim poecie, który uwielbiał przyjeżdżać w to miejsce. Powstała koło 1880 roku Leśniczówka Pranie była miejscem, w którym twórca napisał takie utwory jak na przykład „Kronika Olsztyńska”, „Niobe”, „Wit Stwosz”, czy „Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu”. Dziś miejsce to umożliwia podziwianie jego twórczości – rękopisów, rysunków, archiwalnych pism, do których poeta pisał – wielu zdjęć, a także przedmiotów towarzyszących mu na co dzień w leśniczówce i jego mieszkaniu w Warszawie. Muzeum funkcjonuje również w charakterze ośrodka kultury, zajmując się organizacją spotkań edukacyjnych, wieczorków poetyckich oraz koncertów.

 

Placówka funkcjonuje przez cały rok nie licząc poniedziałków oraz dni poświątecznych w godzinach 9:30 – 17:00. Może być jednak nieczynne dla zwiedzających, jeśli w danym terminie odbywa się tam koncert lub spotkanie literackie.

 

Leśniczówka Pranie zlokalizowana jest na południe od Rucianego-Nidy, czyli około 30 kilometrów od Mikołajek. Dotrzeć tam można samochodem – wybierając drogę powiatową nr 609 lub płynąc promem linowym na Wierzbę – ale również rowerem. Przy muzeum przebiegają dwa szlaki turystyczne – szlak niebieski Gałczyńskiego oraz szlak żółty Karola Małka.