(08.06.2021) Poprzedni triumfatorzy, kierowcy fabrycznych zespołów WRC, mistrz Europy, mistrzowie Polski oraz cała europejska i krajowa czołówka – lista zgłoszeń do ORLEN 77. Rajdu Polski zwiastuje niezwykle zaciętą rywalizację na widowiskowych szutrowych oesach wokół Mikołajek. Z 102 załóg, aż 44 będzie dysponować samochodami Rally2 – najszybszymi i najbardziej zaawansowanymi rajdówkami, jakimi można się ścigać w mistrzostwach Europy i krajowym czempionacie. Inauguracyjna runda FIA ERC odbędzie się w dniach 18-20 czerwca. 

 

Rajd Polski, który w tym roku obchodzi swoją setną rocznicę, niezmiennie cieszy się ogromną popularnością wśród rajdowych załóg i zespołów. Podobnie, jak w sezonie 2019, także i w tym roku start w Mikołajkach zadeklarowały łącznie 102 duety kierowca/pilot. 76 załóg z tego grona powalczy o punkty do klasyfikacji mistrzostw Europy, a 46 także w ramach ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

 

Z pierwszym numerem startowym do walki ruszy Aleksiej Łukjaniuk, dwukrotny rajdowy mistrz Europy i triumfator poprzedniej edycji polskiego klasyka. Rosjanin pojedzie Citroenem C3 Rally2 wraz z Aleksiejem Arnautowem. W gronie ich najsilniejszych rywali wymienić należy duety z doświadczeniem z WRC: Andreas Mikkelsen/Ola Floene (Skoda Fabia Rally2), Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 R5) czy Nikołaj Griazin/Konstantin Aleksandrow (Volkswagen Polo GTI R5). Oprócz europejskiej czołówki, na starcie staną także kierowcy mający w swoim dorobku tytuł mistrza Polski, a więc Wojciech Chuchała (2014), Grzegorz Grzyb (2015 i 2018) oraz Mikołaj Marczyk (2019), reprezentujący ORLEN Team w mistrzostwach Europy.

 

Zawodnicy zmierzą się na 14 odcinkach specjalnych o łącznej długości ponad 202 km. Co ciekawe, nie wszystkie z prób sportowych to oesy szutrowe. Ważną nowością jest finał rajdu w Warszawie, na słynnej, wyłożonej kostką brukową ulicy Karowej.

 

- Przed nami wspaniałe wydarzenie, stulecie rajdu polski, które chcemy w specjalny sposób uczcić. Stąd koncepcja powrotu do korzeni, z metą w Warszawie, na błoniach PGE Stadionu Narodowego, czyli w miejscu ważnym dla całego środowiska sportowego w naszym kraju. A wcześniej – odcinek Rally Poland 100th anniversary, czyli transmitowane na żywo widowisko na Karowej – powiedział Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego podczas konferencji poprzedzającej ORLEN 77. Rajd Polski, która odbyła się dziś w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

 

- PKN ORLEN to największy sponsor sportu w Polsce. Rajdy samochodowe to dyscyplina związana z naszym podstawowym profilem działalności, więc nie mogło nas zabraknąć podczas najważniejszego wydarzenia motorsportowego w Polsce. Sponsoring sportu to ważny element realizacji strategii biznesowej i długofalowych celów PKN ORLEN. Dzięki temu wzmacniamy globalną rozpoznawalność naszej marki, co przekłada się na wyniki operacyjne Grupy ORLEN. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat wzmocniliśmy obecność w sportach motorowych, rozszerzyliśmy skład ORLEN Team i liczbę dyscyplin, w których rywalizują nasi reprezentanci. W PKN ORLEN codziennie podnosimy sobie poprzeczkę, dlatego cieszę się, że organizatorzy Rajdu Polski mają ambicję, aby te zawody wróciły do WRC –podzielił się swoją opinią Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

 

PKN ORLEN będzie obecny w Mikołajkach nie tylko jako partner zawodów, lecz także na trasie odcinków specjalnych za sprawą załóg ORLEN Team: Mikołaja Marczyka z Szymonem Gospodarczykiem oraz Kacpra Wróblewskiego z Kubą Wróblem (oba duety w Skodach Fabia Rally2 Evo). – Jeżdżę na Rajd Polski nieprzerwanie od 2005 r. Najpierw jako kibic, a teraz jako zawodnik ORLEN Team, który z dumą reprezentuję. Moim celem jest zdobycie jak największej liczby punktów do klasyfikacji mistrzostw Polski, na których się skupiamy. A wymarzony wynik? Dwie załogi ORLEN Team na dwóch najwyższych stopniach podium Rajdu Polski – mówił Kacper Wróblewski, kierowca rajdowy.

 

- Jesteśmy zaskoczeni i dumni z tego, że tak wielu znakomitych zawodników i tak wiele świetnych zespołów zdecydowało się na start w ORLEN 77. Rajdzie Polski. Wrażenie robi nie tylko sama liczba 102 załóg, ale też ich poziom oraz doświadczenie. Pod względem sportowym poprzeczka jest zawieszona niezwykle wysoko, co zwiastuje zaciętą i ekscytującą walkę –powiedział Krzysztof Maciejewski, dyrektor ORLEN 77. Rajdu Polski.

 

Rywalizacja w ORLEN 77. Rajdzie Polski rozpocznie się w piątek, 18 czerwca o 15:00 od odcinka kwalifikacyjnego Tałty. Dobry wynik na liczącej 3,26 km próbie ma duże znaczenie w Rajdzie Polski, ponieważ najszybsi zawodnicy zyskują przywilej wyboru optymalnej pozycji startowej do pierwszego etapu rajdu. W piątkowy wieczór załogi zmierzą się jeszcze na torze Mikołajki Arena, a w sobotę przeniosą się na klasyczne, szutrowe odcinki specjalne na wschód od Mikołajek. Każda z prób (Świętajno – 18,2 km, Olecko – 17,16 km oraz Wieliczki – 28,7 km) będzie pokonywana dwukrotnie. Etap zakończy kolejne starcie na Mikołajki Arenie. Na niedzielny poranek zaplanowane są dwie pętle złożone z oesów Gmina Mrągowo (15,55 km) oraz Mikołajki Max (9,34 km), po których zawodnicy ruszą do stolicy. Po drodze do Warszawy pokonają jeszcze przedostatni odcinek w okolicach Przasnysza (17,9 km), a po przyjeździe do stolicy sprawdzą się na ulicy Karowej (1,96 km). Meta rajdu – od godziny 19:00 na błoniach PGE Stadionu Narodowego.

 

ORLEN 77. Rajd Polski w liczbach:

14 odcinkówspecjalnych o łącznej długości 202,76 km

102 zgłoszonezałogi, w tym 44 w samochodach najwyższej kategorii Rally2 znanych wcześniej jako R5.

Trzechpoprzednich triumfatorów na liście zgłoszeń: Aleksiej Łukjaniuk, Andreas Mikkelsen i Nikołaj Griazin

Po raz 16(najwięcej w stawce) z Rajdem Polski zmierzy się Grzegorz Grzyb

Trzech mistrzówPolski zmierzy się na szutrach wokół Mikołajek: Grzegorz Grzyb, Wojciech Chuchała, Mikołaj Marczyk

Po raz 51. Rajd Polski stanowi rundę rajdowych mistrzostw Europy.

Dalsze informacje, listy zgłoszeń oraz zdjęcia ilustracyjne: www.rajdpolski.pl