Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych poświęconych opracowaniu „Wstępnego studium wykonalności dla zadania pn.: Pętla Mazurska - budowa drogi wodnej łączącej jezioro Niegocin z jeziorem Śniardwy”.

Spotkanie zaplanowane jest w dniu 9 listopada 2022 r. o godzinie 10:00 przy ul. Rynek 3 w Bibliotece Polana Kultury w Orzyszu (czytelnia na parterze w budynku Ratusza) oraz

Spotkanie informacyjne online, które odbędzie się 14 listopada 2022 r. o godzinie 10.00 - udział w spotkaniu będzie możliwy po wcześniejszym zgłoszeniu mailowym na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Droga wodna jaką w zamierzeniu ma być Pętla Mazurska składa się z 2 odcinków - części wschodniej i zachodniej. Zakresem analiz została objęta część wschodnia planowanej drogi wodnej o długości ok. 30 km łącząca jezioro Niegocin z jeziorem Śniardwy przez jeziora Wojnowo, Buwełno oraz Tyrkło. Obecnie pomiędzy jeziorami Buwełno i Tyrkło nie występuje bezpośrednie połączenie. Są one oddzielone od siebie lądem o długości 1,6 km w linii prostej ze wzniesieniem wysokości około 36 m. Dla zastosowania ciągłości szlaku żeglugowego konieczne jest wdrożenie rozwiązań technicznych umożliwiających pokonanie odcinka lądu między jeziorem Buwełno i Tyrkło.

W ramach realizacji przedmiotowego studium rozpatrywane są cztery warianty przeprowadzenia wschodniego odcinka Pętli Mazurskiej. Warianty różnią się umiejscowieniem przebiegu drogi wodnej jak i proponowanymi rozwiązaniami technicznymi. Celem analiz zawartych w studium jest wybór wariantu najkorzystniejszego z uwzględnieniem uwarunkowań technicznych, ekonomicznych i środowiskowych. W ramach wyboru najkorzystniejszego rozwiązania uwzględniona zostanie także opinia społeczeństwa, która bedzie analizowana na podstawie wypełnionych ankiet konsultacyjnych jak i dyskusji. Ankiety będzie można wypełnić w trakcie zaplanowanego spotkania w dniu 9 listopada jak i w formule on-line przesyłając wypełniony dokument na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PLIKI DO POBRANIA:

  • Agenda Spotkania Konsultacyjnego 9 listopada 2022 r.
  • Agenda Spotkania Konsultacyjnego on-line 14 listopada 2022 r.
  • Zgłoszenie udziału w spotkaniu on-line pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Ankieta do pobrania

Żródło: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku