Translate to English Übersetzen Sie ins Deutsche
 

Mikołajki i ich okolice oferują mnogość atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić w trakcie wypoczynku. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - czy to zabytki sakralne, zamki, muzea historyczne, bunkry z II wojny światowej, parki rozrywki, punkty widokowe na jeziora, czy też miejsca, w których zobaczyć można zwierzęta - wszystko to i wiele więcej zebraliśmy w poniższej liście atrakcji turystycznych w Mikołajkach i okolicy.

Atrakcje turystyczne w Mikołajkach

Muzeum dokumentujące ruch reformacyjny w Polsce i na Mazurach, a także historię Mikołajek. W zbiorach muzealnych znajdują się liczne starodruki, zdjęcia i inne dokumenty.

Klasycystyczny kościół ewangelicki wybudowany w 1842 roku według projektu Karola Fryderyka Schinkla. Stanowiąca jego integralną część wieża zegarowa została wybudowana 38 lat później.

Neogotycki kościół wybudowany w 1910 roku na potrzeby kultu ewangelickiego. W czasie II wojny światowej budynek służył jako remiza strażacka, a następnie stajnia dla wojsk rosyjskich.

Kościół z 30-metrową wieżą zegarową wybudowany na przełomie XX i XXI wieku. Wieża służy także jako punkt widokowy, z którego zobaczyć można panoramę miasta i 5 jezior dookoła Mikołajek.

Statki pasażerskie umożliwiają wypłynięcie na Mazurskie Morze, czyli największe w Polsce jezioro Śniardwy, a także podróż do sąsiednich miast - Rucianego-Nidy, Rynu oraz Giżycka.

Deptak o długości 1,3 km to najważniejszy mikołajski trakt turystyczny z restauracjami, tawernami, kawiarniami, sklepami, wypożyczalniami sprzętu wodnego, przystaniami żeglarskimi i portem statków pasażerskich.

Znany port na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na którego terenie znajduje się wiele tawern i restauracji. W sezonie letnim, wieczorami odbywają się tutaj koncerty muzyki szantowej.

Jedna z nielicznych, dobrze zachowanych nekropolii żydowskich na Mazurach. Kirkut założony w drugiej połowie XIX wieku, którego najstarsza macewa pochodzi z 1881 roku.

Park linowy przy Enklawie Mikołajki położony jest w lesie nad jeziorem Mikołajskim. Miejsce oferuje zróżnicowany stopień trudności tras - najłatwiejsza dedykowana jest dzieciom od 6 roku życia.

Park wodny w Hotelu Gołębiewski to nie tylko liczne baseny kryte, ale także wiele saun i jacuzzi. Do dyspozycji odwiedzających są także zjeżdżalnie oraz basen zewnętrzny.

Całoroczny tor saneczkowy przy stoku narciarskim GołębiewSKI składa się z 520 metrów zjazdów i 320 metrów podjazdów z prędkością 40 km/h. Dzieci do lat 8 mogą liczyć na 50% zniżkę.

Stok narciarski przy Hotelu Gołębiewski to idealne miejsce na zimowy wypad na narty. Całorocznie przy stoku funkcjonuje także zjeżdżalnia pontonowa oraz kolejka rollercostler, które zapewnią dzieciom udaną zabawę.

Nowoczesna atrakcja dla dzieci, wykorzystująca technologię rozszerzonej rzeczywistości. Z telefonem w ręku zwiedzić można tutaj labirynt na polu kukurydzy, na którym rozbiło się UFO.

Jedno z największych naturalnych siedlisk ptaków wodnych w Polsce. Na terenie rezerwatu żyje ponad 170 gatunków, z których dominującym są łabędzie nieme. Ich największą liczbę obserwować można z wież widokowych jesienią.

Wieża widokowa w Folwarku Łuknajno pozwala obejrzeć ogrom Jeziora Śniardwy. Wejście na wieżę jest płatne, jednak goście regionalnej restauracji w Folwarku mogą skorzystać z atrakcji za darmo.

Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji „KUMAK” to placówka badawcza Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego z wieloma wystawami, zajmująca się ochroną i badaniem fauny i flory wodnej i błotnej.

Atrakcje turystyczne w okolicy Mikołajek

Jedyny prom na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Łączy dwa brzegi jeziora Bełdany skracając tym samym drogę z Mikołajek do Wierzby i Popielna. Przeprawa trwa około 10 minut.

Państwowa Akademia Nauk w ramach prowadzonej stacji zajmuje się ochroną i hodowlą koni dziko żyjących w lasach. Obiekt oferuje zwiedzanie muzeum przyrodniczego oraz spacer po terenie wyposażonym w tablice informacyjne.

Muzeum w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Wejsunach prezentujące miniatury kościołów Powiatu Piskiego oraz elementy ich dawnego wyposażenia, stare druki, księgi i śpiewniki.

Izba Regionalna założona w 1971 roku. Zobaczyć w niej można stare meble, przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia gospodarskie jakie wykorzystywane były przez mieszkańców regionu w dawnych czasach.

Guzianka to zespół śluz komorowych łączących jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Pierwsza z nich została uruchomiona w 1879 roku, druga zaś w 2020. Obie śluzy pozwalają pokonać dwumetrową różnicę poziomów wody.

Muzeum zlokalizowane w jednym z kilkunastu obiektów dawnego Węzła Obronnego Ruciane Guzianka, w którym obejrzeć można oryginalne wyposażenie wieży oraz zapoznać się z historią całego Węzła Obronnego.

Muzeum poświęcone dorobkowi literackiemu znanego poety, który był szczególnie związany z Leśniczówką Pranie. Oprócz ekspozycji dzieł twórcy, w muzeum organizowane są także koncerty i wieczorki poetyckie.

Punkt widokowy w miejscowości Krzyżany, wybudowany w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej. Z wieży podziwiać można panoramę wsi oraz piękno jeziora Nidzkiego i otaczających je lasów Puszczy Piskiej.

Osada Kulturowa składa się z zabytkowych budynków mazurskich. Najstarszy z nich to chata podcierniowa z XIX wieku, w której mieści się muzeum prezentujące tradycyjne wyposażenie chałupy oraz szkoły wiejskiej.

Park im. Prof. Benedykta Dybowskiego oferujący około półtoragodzinny spacer z przewodnikiem, podczas którego spotkać można jelenie, żbiki, wilki, łosie, dziki, sowy, bociany, orły oraz wiele innych ciekawych zwierząt.

Ośrodek turystyczny nawiązujący do dawnego plemienia Galindów, którzy żyli na tych terenach do XIII wieku. Dla zwiedzających udostępniony został teren obiektu bogaty w drewniane rzeźby oraz liczne jaskinie.

UKTA

Spływy kajakowe z Ukty

12-200 Ruciane-Nida, Ukta

Spływy kajakowe rzeką Krutynią z Ukty są doskonałą alternatywą dla startu w popularniejszej Krutyni. Nurt rzeki jest spokojny, głębokość nie duża, a sama dwu- lub cztero-godzinna trasa nastawiona jest bardziej na dziką naturę.

Ponad 10-metrowa, drewniana wieża widokowa wybudowana przy moście nad rzeką Krutynią w Wojnowie pozwala podziwiać piękno wspomnianej rzeki, jezior Duś, Nidzkiego i Bełdany oraz lasów Puszczy Piskiej.

Cerkiew wybudowana w latach dwudziestych XX wieku, w której do dziś sprawowane są liturgie. Zwiedzanie wnętrza świątyni wzbogaca możliwość posłuchania siostry zakonnej opowiadającej historię cerkwi.

Zabytkowy dom modlitewny Filiponów z 1921 roku, w którym do dziś odbywają się nabożeństwa. Z zewnątrz nie przypomina on tradycyjnych cerkwii - wybudowany w stylu neogotyckim, wygląda bardziej jak świątynia ewangelicka.

Klasztor staroobrzędowców wybudowany w połowie XIX wieku. Obecnie miejsce to pełni rolę muzeum, w którym dowiedzieć się można o tym, jak żyły siostry zakonne oraz jak wyglądały ich obrzędy liturgiczne.

Muzeum kolejcjonujące rzeźby gliniane wykonane przez twórczynię sztuki ludowej Władysławę Prucnal z Medyni Głogowskiej, która swoje prace wykonywała według scenariuszy i szkiców Walentyny Sapieha-Dermackiej.

PIECKI

Spływy kajakowe z Krutyni

11-710 Piecki, Krutyń

Spływy kajakowe rzeką Krutynią swoją główną, najpopularniejszą bazę mają w Krutyni. Dostępne są tutaj trasy dwu-, cztero-, sześcio- i ośmiogodzinne, na których nurt rzeki jest spokojny, a głębokość niewielka.

Łodzie pychowe stanowią ciekawą alternatywę do spędzenia czasu na rzece Krutyni. W przeciwieństwie do kajaków, pychówki mogą pomieścić więcej osób i są obsługiwane przez sternika.

Ośrodek Mazurskiego Parku Krajobrazowego zlokalizowany w zabytkowej stodole. W obiekcie przygotowana została galeria o tematyce przyrodniczej i historycznej, muzeum przyrodnicze oraz Izba Pamięci Karola Małłka.

Muzeum posiadające w swojej kolekcji pokaźną ilość historycznych pojazdów wojskowych. Pojazdy eksponowane są w obszernych halach namiotowych, co pozwala na zwiedzanie wystawy także w deszczowe dni.

Muzeum będące oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, w którym podziwiać można bogatą kolekcję pamiątek z zakresu archeologii, piśmiennictwa i historii Mrągowa i okolic.

Wieża z tarasem widokowym w Mrągowie, skąd podziwiać można panoramę miasta oraz otaczające je lasy i jeziora. Na poszczególnych piętrach wieży oglądać można różne wystawy tematyczne.

Kompleks budynków i obiektów pozwalający zwiedzić znany z wielu produkcji filmowych dziki zachód. Zobaczyć można tutaj budynek ratusza, dom szeryfa, więzienie, czy saloon. Miejsce to szczególnie przypadnie do gustu dzieciom.

Spacer po terenie obiektu pozwala zobaczyć tematyczne ogrody, takie jak ogród śródziemnomorski, egipski, japoński, czy mazurski. Ogrody wyposażone są w altany pozwalające na odpoczynek wśród pięknej roślinności.

Barokowe sanktuarium Matki Bożej z XIV wieku w Świętej Lipce, w którym uczystniczyć można w pięknych koncertach organowych. Organy te datowane są na rok 1721 i posiadają ruchome elementy.

Założone w 1969 roku muzeum zajmujące 2 sale parterowe oraz całe poddasze. W swoich zbiorach muzeum posiada zarówno eksponaty sakralne jak i dokumentujące życie mieszkańców Świętej Lipki.

Zabytkowy kościół z XIX wieku, z którego wieży podziwiać można panoramę Reszla oraz jego okolic. Wspinaczkę na wieżę urozmaica możliwość zobaczenia mechanizmu zegara oraz kościelnych dzwonów.

Średniowieczny zamek biskupów warmińskich, w którym do zwiedzania udostępniony został dziedziniec, lochy, mury oraz wieże. W zamku można podziwiać wystawę „Średniowieczne narzędzia tortur”.

Muzeum kolekcjonujące przedmioty codziennego użytku Mazurów z XVII i XIX wieku. Są tutaj także dawne narzędzia do pracy w polu, połowu ryb oraz meble i kafle pochodzące z pieców kaflowych okolicznych zamków i pałaców.

Zabytkowa wieża ciśnień z 1940 roku, o wysokości 25 metrów, z której podziwiać można panoramę Rynu oraz jezior Ołów, Orło i Ryńskie. Wewnątrz wieży znajduje się galeria prezentująca miasteczko dawniej i dziś.

Średniowieczna warownia krzyżacka wybudowana w XIV wieku. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem pozwala poznać przeróżne elementy uzbrojenia z okresu VIII-X wieku, w tym używane przez wojska krzyżackie i polskie.

Zlokalizowane w zabytkowym budynku z XIX wieku muzeum mazurskie gromadzi w swojej kolekcji przeróżne meble, obrazy, tkaniny, naczynia oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Obiekt położony jest w dolinie rzeki Guber.

W Pałacu prowadzona jest manufaktura, która wykonuje wyroby ceramiki artystycznej: portale kominkowe, kafle, piece, płytki ścienne oraz ceramikę użytkową, z wykorzystaniem wzorów historycznych i nowoczesnych.

Całoroczny przystanek Świętego Mikołaja, w którym zobaczyć można galerię z tysiącami wzorów bombek, ale także cały proces tworzenia ozdób świątecznych. Możliwe jest też samodzielne przyozdobienie bombki.

Muzeum mieszczące się w kętrzyńskim zamku z XIV wieku, które w swoich zbiorach posiada eksponaty historyczne i artystyczne związane z dziejami Kętrzyna oraz całego regionu.

Wystawa plenerowa Muzeum Dywizjonu 303, w której zobaczyć można liczne wozy bojowe, samoloty i helikoptery z czasów II wojny światowej. Oprócz oglądania, możliwe jest także wejście do pojazdów.

Kompleks niemieckich fortyfikacji z czasów II wojny światowej. W tym miejscu mieściła się kwatera główna Adolfa Hitlera, gdzie w 1944 roku dokanano nieudanego zamachu na jego życie.

Mazurolandia to miejsce, w którym zobaczyć można miniaturowe repliki polskich pałaców, fortów i kościołów, ale także zwiedzić muzeum militariów i gród rycerski. Znajduje się tu także park rozrywki dla dzieci.

Placówka składająca się z wielkich niemieckich bunkrów z czasów II wojny światowej, a także wieży widokowej na cały teren oraz muzeum z repliką Bursztynowej Komnaty i U-Boota.

RYN

Śluza Leśniewo Górne

11-420 Srokowo, Leśniewo

Jeden z najbardziej charakterystycznych elementów niedokończonego w trakcie II wojny światowej Kanału Mazurskiego. Szczególną cechą tej śluzy jest wgłębienie, w którym znajdować miał się symbol niemieckiego orła.

Mini zoo nieopodal Giżycka, w którym spotkać można ponad 70 oswojonych papużek reprezentujących ponad 20 różnych gatunków. W papugarni swoje miejsce znalazła także hodowla wiewiórek.

Twierdza obronna z XIX wieku, która aktywnie używana była w czasie I wojny światowej. Zwiedzanie dostępne jest na trzech szlakach różniących się długością i ilością zwiedzanych obiektów.

Lunapark w Giżycku to park rozrywki dla dzieci, w którym skorzystać można z wielu karuzel oraz z wielkiego koła młyńskiego, z którego podziwiać można panoramę Giżycka oraz jeziora Niegocin.

Wieża ciśnień w Giżycku została wybudowana w 1900 roku i zaopatrywała miasto w bieżącą wodę do roku 1997. Obecnie w wieży znajduje się punkt widokowy na panoramę miasta oraz muzeum i restauracja.

Indiańska Wioska to plenerowe muzeum zlokalizowane w kilkunastu namiotach. Obiekt gromadzi w swojej kolekcji eksponaty obrazujące życie dawnych Indian z obszaru Wielkich Równin.

Muzeum zlokalizowane w zabytkowym budynku z XVIII wieku, w którym podziwiać można tradycyjne tkaniny i ceramikę. Przy muzeum mieści się także park z zabytkowymi chatami mazurskimi.

Muzeum zlokalizowane w budynku dworca kolejowego, w którym obejrzeć można obszerny zbiór zabytkowych urządzeń i narzędzi kolejowych, stare rozkłady jazdy, fotografie, mapy, bilety oraz dawne mundury kolejarskie.

Kościół rzymskokatolicki w Okartowie to świątynia powstała na miejscu dawnego zamku krzyżackiego. W kościele znajduje się barokowy ołtarz główny i ambona z XVII wieku oraz żyrandole z lat 1914-1920.

Muzeum skupiające się na historii miasta Orzysz i jego okolic oraz na aspektach wojskowych, z czego właśnie te miasto słynie. Zobaczyć można tutaj również pojazdy wojskowe.

Muzeum skupiające się na życiu i twórczości mazurskiego poety, Michała Kajki. Obiekt gromadzi wiele czasopism, egzemplarzy książkowych oraz rękodzieł jego pióra i mieści się w budynku, w którym poeta zamieszkiwał.

Zoo Safari to wyjątkowe miejsce, w którym w trakcie godzinnej przejażdżki specjalnymi samochodami lub ciągnikami z przyczepami zobaczyć można m. in. jelenie, daniele, koniki polskie, lamy, kozy, czy owce.