18 lipca br. Bank Ochrony Środowiska podpisał ramowe porozumienie ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Deklaracja współpracy dotyczy m.in. wymiany informacji i doświadczeń w zakresie przygotowania i finansowania inwestycji proekologicznych. Kluczowym elementem porozumienia jest udostępnienie przez BOŚ bezzwrotnego finansowania pochodzącego z unijnego programu ELENA przeznaczonego na sfinansowanie przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej dla realizacji inwestycji proekologicznych.

Deklaracja współpracy podpisana w Mikołajkach to kolejna umowa z jednostkami samorządu terytorialnego z wykorzystaniem grantu ELENA. W lipcu BOŚ nawiązał analogiczne umowy z innymi samorządami.

- Współpraca z samorządami w zakresie finansowania lokalnych inwestycji proekologicznych jest jednym z naszych kluczowych celów. Co istotne, realizacja takich projektów będzie miała wpływ nie tylko na poprawę jakości środowiska naturalnego, , ale również na zmniejszenie wydatków gmin  – powiedział Marek Szczepański, Dyrektor ds. Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego w Banku Ochrony Środowiska.

Środki z grantu ELENA którymi dysponuje BOŚ pozwolą na sfinansowanie 90% kosztów dokumentacji technicznej koniecznej do przygotowania w ramach planowanych inwestycji ekologicznych. Wśród działań możliwych do sfinansowania z grantu są m.in. audyty energetyczne, projekty architektoniczno-budowlane, analizy techniczne, raporty oddziaływania na środowisko oraz studia wykonalności odnawialnych źródeł energii. Samorząd poniesie koszt w wysokości jedynie 10% wartości przygotowania dokumentacji.
Zawarte porozumienie obejmuje kilka obszarów związanych z zielonymi inwestycjami. W jego ramach samorząd może liczyć na wsparcie BOŚ przy projektach mających na celu: poprawę efektywności energetycznej – w tym poprzez montaż instalacji OZE – wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Możliwe do zrealizowania są również projekty dotyczące budynków użyteczności publicznej, modernizacji lub rozbudowy oświetlenia ulicznego, budowy stacji ładowania pojazdów zeroemisyjnych oraz rozwoju i modernizacji sieci ciepłowniczych.
Porozumienie będzie obowiązywać do końca 2023 r. z możliwością jego przedłużenia.
Przygotowana dzięki grantowi ELENA dokumentacja techniczna będzie mogła być w szczególności wykorzystana przez samorządy dla uruchomienia inwestycji finansowanych ze środków programów unijnych perspektywy 2021-2027.
Jesienią 2022 r. BOŚ uruchomi specjalny produkt dla samorządów – EKO Pożyczka dla samorządów – który umożliwi sfinansowanie wkładu własnego samorządów w projektach dotacyjnych.

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 to wyjątkowa współpraca 17 samorządów skupionych wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Powołane zostało z myślą wykorzystania potencjału dziedzictwa naturalnego, kulturowego i gospodarczego dla rozwoju lokalnego w ujęciu systemowym mając jednak mocno na uwadze elementy środowiskowe. Obecnie, korzystając ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020 realizuje między innymi szereg projektów odnowy i zabezpieczenia infrastruktury szlaku żeglownego Wielkich Jezior Mazurskich czy kanalizowania turystycznego ruchu rowerowego na ustandaryzowanej trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej.
- Wiemy, że skarbem tego miejsca jest przyroda. Wiemy, że jest ona osią rozwoju regionu i tym bardziej staramy się aby nasze działania, te opierające się o turystykę czy gospodarczo korzystające z wód i nabrzeży, były jak najmniejszym obciążeniem dla nich. Stąd też wiele projektów realizowanych przez Stowarzyszenie jest bezpośrednio skierowanych na zachowanie dobrej jakości środowiska przyrodniczego lub ograniczających coraz większą antropopresję – powiedział Piotr Jakubowski, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Burmistrz Mikołajek.
W najbliższej przyszłości Stowarzyszenie będzie podejmowało się realizacji czterech szerokich projektów ekologicznych. Będą to kolejno projekt budowy systemu odprowadzania ścieków z jachtów na Mazurach, budowy systemu dystrybucji, uzdatniania, poboru wody i oczyszczania ścieków oraz tworzenia zielonej infrastruktury w kontekście rozwoju turystyki i zwiększenia udziału OZE wraz z poprawą efektywności energetycznej i cieplnej.
Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 jest pierwszym związkiem samorządów w Polsce, które zawarło porozumienie z BOŚ.  Bank podpisał analogiczne deklaracje z miastem Żyrardów, z gminą Gdów (gmina wiejska w woj. małopolskim), oraz z powiatem lipskim (woj. mazowieckie).
ELENA (ang. European Local ENergy Assistance) to program zarządzany przez Europejski Bank Inwestycyjny, utworzony w ramach programu „Inteligentna Energia – Europa II”, finansowanego z funduszy unijnych w ramach programu Horyzont 2020. Granty pochodzące z programu ELENA mogą być spożytkowane w trzech obszarach: wspierania efektywności energetycznej i inwestycji w energię odnawialną, zwiększania efektywności energetycznej budynków oraz rozbudowy innowacyjnego transportu miejskiego. Bank Ochrony Środowiska jest obecnie jedynym bankiem w Polsce, który w ramach tego programu może wspierać jednostki samorządu terytorialnego w przygotowaniu i finansowaniu dokumentacji technicznej.

Więcej informacji na temat możliwości nawiązania współpracy przez samorządy z BOŚ znajduje się pod linkiem: https://www.bosbank.pl/korporacje-i-JST/samorzady/oferta-dla-samorzadow

Szczegółowe warunki oraz możliwości uzyskania w BOŚ dofinansowania z programu ELENA dostępne są na stronie internetowej:   https://www.bosbank.pl/inicjatywa-elena

Więcej informacji o działaniach Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 można znaleźć tutaj: https://wielkiejeziora.pl/projekty/