Przepisy kulinarne na szczupaka
 

Zapraszamy do zapoznania się z regionalnymi przepisami kulinarnymi nadesłanymi na Mikołajski Festiwal Rybny "Rybkę Na Zdrowię" przez mieszkańców naszego miasta i gminy. Przepisy te zostały wydane w formie broszury z okazji I Festiwalu w 2008 roku.

 

 

Gałki ze szczupaka

Składniki: 1,5 kg szczupaka, 1 mała rozmoczona bułka, 2 średnie cebule, 1 średnia marchew, 1 średnia pietruszka korzeń, kawałek selera, 1/2 pora, 1 całe jajko, 2 żółtka, 2 łyżki oleju, 2 łyżki koperku, piana z dwóch białek, żelatyna na 1,5 l wywaru.

Sposób przyrządzenia: Przygotować wywar z oczyszczonej ze skrzeli i oczu głowy, płetw, ości grzbietowej oraz warzyw, zalewając wszystko zimną wodą 1,5 l. Filety z bułką rozmoczoną i warzywami z wywaru przepuścić przez maszynkę, osolić, dodać 1 jajko całe, żółtka, olej, pieprz i sól i dokładnie wymasować (2-3 minuty) aż masa zgęstnieje, na końcu dodać drobno posiekaną cebulę, natkę pietruszki, koperek i pianę z dwóch białek, delikatnie wymieszać. Formować gałki wielkości mandarynki, wrzucać na gotujący się wywar, gotować na wolnym ogniu 10-15 minut pod przykryciem. Po ugotowaniu gałek (wyłożyć na półmiski) wlaćdo wywaru rozmoczoną żelatynę, zagotować i zalać nimi gałki. Ostudzić.

Autor przepisu: Halina Ludwikowska

 


 

Zapiekanka ze szczupaka

Składniki: 80 dag szczupaka, 6 dag tłuszczu, 150 dag ziemniaków, 25 dag śmietany, sól, pieprz, szałwia.

Sposób przyrządzenia: Rybę filetujemy, porcjujemy, solimy i posypujemy pieprzem. Obrane ziemniaki kroimy w plastry, gotujemy w osolonej wodzie przez około 5 minut, a następnie odcedzamy. Żaroodporne naczynie smarujemy tłuszczem, układamy w nim ziemniaki i rybę, dodajemy pieprz i szałwię. Całość zalewamy śmietaną i pieczemy przez 30 minut w piekarniku o temperaturze 180 stopni.

Autor przepisu: Magdalena Tercjak

 


 

Szczupak wykwintny

Składniki: 1-2 kg szczupaka, włoszczyzna (marchew, pietruszka, seler, por), 1-2 szklanki śmietany, 80 dag ugotowanej i przyprawionej kapusty kiszonej, masełko, bułka tarta, listek laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz w ziarenkach.

Sposób przyrządzenia: Rybę pokroić na kawałki i skropić sokiem z cytryny, posolić. Ugotować wywar rybny z głowy i innych odpadków ryby oraz z włoszczyznami, do smaku osolić. Rybę w kawałkach włożyć do wywaru i dusić około 15 minut. Wyjąć, zdjąć skóręoraz ości. Brytfankę żaroodporną wysmarować masłem i układać warstwę kapusty i wartstwę rybami. Polać śmietaną osoloną i posypać bułką tartą. Na wierzchu starkować wiórki z masła. Piec 30-50 minut w temperaturze 180-200 stopni.

Autor przepisu: Magdalena Białogrzywa

 


 

Kotlety ze szczupaka

Składniki: 1 kg szczupaka, 1-2 cebule, 2 jajka, bułka tarta, bułka, masło, sól, pieprz, pietruszka.

Sposób przyrządzenia: Rybę sprawić, usunąć ości i razem z bułką przepuścić przez maszynkę (bułkę wcześniej namoczyć i odcisnąć). Cebulę drobno pokroić, udusić na masełku i dodać do masy rybnej. 2 łyżki masła utrzeć z jajkami na gładki krem, posolić i wszystko razem wymieszać, dodać drobno posiekaną pietruszkę. Z masy uformować płaskie kotlety, oprószyć mąką, panierować w jajku i tartej bułce. Smażyć na gorącym maśle. Kotlety można podawać z ziemniakami.

Autor przepisu: Stanisława Pietkun

 


 

Szczupak po mazursku

Składniki: 1 szczupak, 200 g świeżych grzybów (w ostateczności mogą być pieczarki), 50 g boczku lub wędzonki, 500 g bałej słodkiej kapusty, 1 cebula, 100 g tartego żółtego sera, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 1 winne jabłko, natka pietruszki, 1 łyżka mąki, 30 ml oleju, cukier, sól, pieprz.

Sposób przyrządzenia: Szczupaka sprawiamy. Z odciętych płetw, łba i ogona gotujemy wywar. Rybę nacieramy solą i gdy gotuje się wywar odstawiamy ją do lodówki. Cebulę obieramy i siekamy. Grzyby czyścimy i kroimy na mniejsze kawałki. Boczek kroimy w kostkę. Hapustę cienko szatkujemy, jabłko kroimy w plastry. Przesmażamy razem cebule, grzyby i boczek. W szerokim, płaskim rondlu układamy kapustę, jabłko, cebule wraz z boczkiem i grzybami. Zalewamy całość przecedzonym wywarem z ryby i gotujemy. Po 15-20 minutach dodajemy koncentrat pomidorowy, sól, pieprz, cukier, mieszamy i dusimy dalej pod przykryciem na małym ogniu. Wyjmujemy rybę z lodówki, kroimy w dzwonka, oprószamy mąką i smażymyna oleju na złoty kolor ze wszystkich stron. W żaroodpornym naczyniu lub brytfance układamy usmażoną rybę, przykrywamy ją duszoną kapustą i posypujemy tartym żółtym serem. Wstawiamy na około 15 minut do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Żeby ser za bardzo się nie zarumienił możemy przykryć zapiekankę folią aluminiową, którą zdejmujemy przed samym końcem pieczenia. Potrawę przed podaniem posypujemy posiekaną natką pietruszki.

Autor przepisu: Tomasz Kozłowski

 


 

Szczupak faszerowany

Składniki: 1 duży szczupak (3-4 kg), 5 jajek, 2 duże cebule, 300 g tartej bułki, około 0,5 kg słoniny, pieprz, sól, Vegeta.

Sposób przyrządzenia: Szczupaka wypatroszyć, oskrobać, umyć, obrać ze skóry i ości. Szczupaka, słoninę, cebulę zemleć przez maszynkę. Dodać resztę składników, doprawić solą, pieprzem i dobrze wyrobić masę. Podzielić na średnie i równe porcje. Uformować w kształt małego chleba, posmarować olejem, owinąć w ścierkę lnianą lub bazę i końce gazy związać. W dużym garnku zagotować wodę i doprawić solą, pieprzem. Uformowane klopsy włożyć do wody i gotować na małym ogniu przez około 1 godzinę. Wyłożyć klopsy z garnka, po 10 minutach delikatnie odwinąć z gazy i ułożyć na półmisku. Szczupaka jeść na zimno.

Autor przepisu: Hanna Pieńkowska