Eklektyczny kościół rzymsko-katolicki w Baranowie, jest jednym z bardziej historycznych punktów wsi. Świątynia powstała w latach 1904-1907 i z początku służyła Ewangelikom, których wiara zdecydowanie dominowała na Mazurach. Po wojnach nastąpiły czasy mniej przychylne kościołowi. Jeden z naczelników gminy Mikołajki chciał uczynić z kościoła salę gimnastyczną, jednak nie doszło do tego za sprawą rzymsko-katolickiego księdza Jerzego Jaskuły, który w 1979 roku dostał zgodę od pastora Pilcha na przejęcie ewangelickiego kościoła. Ostatecznie budynek stał się własnością parafii rzymsko-katolickiej w 1983 roku, a już 2 lutego 1984 roku biskup warmiński, ksiądz Jan Obłąk erygował kanonicznie parafię Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Baranowie.

 

Budownictwo świątyni łączy ze sobą różne style architektoniczne. Świątynia jest murowana, otynkowana i przykryta dachówką. Kościół jest jednonawowy, jego sklepienie jest beczkowate, drewniane, pomalowane w kwadraty. Nad ołtarzem podziwiać można obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z parafii Dobrego Pasterza w Węgorzewie.

 

16 grudnia 2008 roku w kościele miał miejsce pożar, szybko ugaszony przez proboszcza oraz wiernych jeszcze przed przyjazdem strażaków. W jego wyniku spalił się ołtarz oraz ambona.