Wioska Żeglarska, to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Mikołajek.
To właśnie w tym miejscu, położonym w centrum Mikołajek, nad jeziorem Mikołajskim od maja do września tętni życie. Wioska Żeglarska przez wielu uważana jest za jeden z najpiękniejszych i najnowocześniejszych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Każdy żeglarz, który dopłynie do tego portu, znajdzie w nim praktycznie wszystko, czego potrzebuje.
Restauracje, rozrywka, zakupy i pełne, profesjonalne zaplecze dla właścicieli jachtów. Punkt szkutniczy, slip, stacja benzynowa, a także sklepy z odzieżą o charakterze marynistycznym. Bardziej wymagający miłośnicy żeglarstwa mogą korzystać ze specjalnie dla nich przygotowanej kei rezydenckiej.
Poszukujący wrażeń kulinarnych też nie mogą narzekać. Trzy restauracje, każda z bogataym i różnorodnym menu, potrafiącym zaspokoić gusta każdej osoby.
To właśnie w Wiosce Żeglarskiej wieczorami tętni życie kulturalne w Mikołajkach. Codzienne koncerty muzyki szantowej, występy zespołów coverowych na żywo, a nawet wieczory z doskonałymi  występami wykonawców stand up.
W Wiosce Żeglarskiej odbywa się wiele imprez o charakterze ogólnopolskim. Najbardziej znanym wydarzeniem jest jeden z najstarszych festiwali szantowych w Polsce, który rokrocznie odbywa się na przełomie lipca i sierpnia. Cyklicznie odbywają się także regaty Grand Prix o Puchar Burmistrza Mikołajek, w których biorą udział żeglarze z całej Polski.
Z myślą o najmłodszych organizowane są koncerty na żywo oraz specjalne i niepowtarzalne animacje o charakterze żeglarskim, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród naszych milusińskich. W Wiosce Żeglarskiej nie brakuje także oferty dla bardziej wymagających Gości. W okresie letnim ze swoimi spektaklami prezentuje się Krakowski Teatr Komedia.