Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie Górnym

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii Państwowej Akademii Nauk w Kosewie Górnym to placówka, która udostępniła do zwiedzania turystom obiekt nazywany Fermą Jeleniowatych. Jest to otwarte zoo skupiające się na przeróżnych gatunkach jeleniowatych, czyli samych jeleniach, jak i danielach, czy muflonach, które żyją w dużych stadach na pastwiskach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Wizyty w tym miejscu odbywają się grupami – gdy zbierze się odpowiednia ilość zwiedzających, grupę pod swoje skrzydła bierze przewodnik, który oprowadza po terenie obiektu opowiadając historię mieszkających tu zwierząt. Cały spacer trwa około godziny, dlatego warto zaopatrzyć się w obuwie nadające się do chodzenia po pagórkowatym terenie oraz – w przypadku słonecznych dni – w nakrycie głowy i jakiś napój. Warto też zaznaczyć, że spaceru z przewodnikiem nie można odbyć z wózkiem dziecięcym.

 

Po przejściu pastwisk ze zwierzętami na zwiedzających czeka wizyta w muzeum wypełnionym rogami, zdjęciami i innymi eksponatami pochodzącymi z tej właśnie stacji. Tam też uczestnicy wycieczki mogą obejrzeć specjalny film przygotowany przez pracowników fermy.

 

Ferma Jeleniowatych zlokalizowana jest w Kosewie Górnym, około 16 kilometrów od Mikołajek w stronę Mrągowa. Otwarta jest ona od 1 maja do końca sierpnia codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10:00-17:00. W roku 2020 wyjątkowo otwarcie stacji przełożone zostało na 1 czerwca!