Popielno

Wyjątkowa lokalizacja miejscowości Popielno oraz topografia półwyspu miały duży wpływ na decyzję o założeniu placówki naukowej Państwowej Akademii Nauk. Jej zadaniem jest przede wszystkim hodowla koników polskich, które wywodzą się z tarpanów, wymarłego gatunku koni leśnych, które żyły na terenie Polski. Stado liczące około 100 sztuk żyje na terenie rezerwatu, które obejmuje większość Półwyspu Popielniańskiego. Wśród zwierząt żyjących na terenie rezerwatu znajdują się bobry, jeleniowate oraz bydło.

 

Nieodłącznym elementem Popielna jest muzeum ściśle związane z działalnością stacji badawczej. Wśród zbiorów znajdują się kolekcje starodawnych bryczek i powozów. Muzeum oferuje również zwiedzanie parku z przewodnikiem, który w pełnej okazałości zaprezentuje żyjących potomków tarpana.

 

Pierwsza osada na terenie Popielna powstała w XVII wieku. Dawniej mieszkańcami wsi byli polskojęzyczni Mazurzy, który wyemigrowali do Niemiec. Pozostały po nich tradycyjne zabudowania z początku XX wieku. Obecnie miejscowość, jak i sam półwysep są miejscem, do którego przybijają żeglarze pływający po jeziorze Śniardwy oraz Bełdany.