1. Przedmiotem postępowania konkursowego jest wybór Głównego Księgowego/Głównej Księgowej Instytucji.

  2. Osoba ubiegająca się o stanowisko Głównego Księgowego/Głównej Księgowej powinna spełniać zgodnie z art. 54 ust.1 i 2 ustawy z dn. 27.08.2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.), następujące niezbędne wymagania:

  3. Głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych, zwanym dalej „głównym księgowym”, jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie:

    1.
  • prowadzenia rachunkowości jednostki;

  • wykonania dyspozycji środkami pieniężnymi;

  • dokonania wstępnej kontroli:

    • zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym,

    • kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych finansowych.

  1. Głównym księgowym, z zastrzeżeniem ust.9, może być osoba, która:

    • ma obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;

    • ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystania z pełni praw publicznych;

    • nie była prawomocnie skazana za przestępstwo: przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo karne skarbowe, także nie była karana za przestępstwo umyślne;

    • posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania obowiązków głównego księgowego;

    • znajomość programów komputerowych: księgowo-płacowych, obsługi bankowości elektronicznej, edytorów tekstów, arkuszy kalkulacyjnych, programów PŁATNIK (kadry i płace) oraz WF-FAKIR (główny księgowy);

    • stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na powyższym stanowisku;

    • spełnia jeden z poniższych warunków:

      • ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości;

      • ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości;

      • jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów;

      • posiada certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów;

      • zna przepisy prawne: ustawy o finansach publicznych, ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o zamówieniach publicznych, kodeksu pracy, kodeksu postępowania administracyjnego oraz inne przepisy prawne dotyczące funkcjonowania samorządowej instytucji kultury.

  1. Wymagania dodatkowe

    • znajomość gospodarki finansowej instytucji kultury, dyscypliny finansów publicznych, planu kont, księgowości i klasyfikacji budżetowej, znajomość przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych i prawa podatkowego ordynacji podatkowej;

    • doświadczenie w zakresie prowadzenia gospodarki finansowej i księgowości w sektorze finansów publicznych;

    • umiejętność interpretowania przepisów;

    • komunikatywność, wysoka kultura osobista;

  2. Zakres zadań wykonywanych na stanowisku:

    • Prowadzenie całości spraw związanych z rachunkowością jednostki samorządowej.

    • Wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi.

    • Sporządzanie planu finansowego i sprawozdań z jego wykonania oraz bieżące dokonywanie korekt, przygotowanie harmonogramu wydatków.

    • Sporządzanie niezbędnych dla bieżącego zarządzania przez Dyrektora instytucji kultury informacji o realizacji planu finansowego.

    • Sporządzanie sprawozdań finansowych z przyznanej dotacji przez organizatora, prowadzenie sprawozdawczości budżetowej podatkowej instytucji.

    • Dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym instytucji kultury, kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych, księgowanie dokumentów finansowych.

    • Naliczania wynagrodzeń i pochodnych w tym wynikających z umów cywilnoprawnych, zaliczek podatkowych, składek, potraceń oraz terminowego ich przekazywania.

    • Opracowanie projektów dokumentów regulujących organizację rachunkowości w instytucjach kultury.

    • Obsługi programów PŁATNIK (kadry i płace) oraz WF-FAKIR (główny księgowy) – sporządzania, rozliczania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentacji ZUS.

    • Sporządzanie sprawozdań finansowych do ZUS, GUS i US oraz innych sprawozdań wymaganych odrębnymi przepisami.

    • Należyte przechowywanie i zabezpieczanie dokumentów finansowo – księgowych.

    • Prowadzenie ewidencji księgowej środków trwałych wyposażenia, wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

    • Tworzenie planu kont, instrukcji obiegu dokumentów, instrukcji kasowej, instrukcji inwentaryzacji i innych zarządzeń wewnętrznych regulujących funkcjonowanie gospodarki finansowej instytucji kultury.

    • Wykonywanie innych nie wymienionych wyżej zadań, które z mocy prawa lub przepisów wewnętrznych wydanych przez dyrektora jednostki należą do kompetencji głównego księgowego.

    • Rozliczanie pozyskiwanych środków finansowych z innych źródeł.

  1. Informacja o warunkach pracy na danym stanowisku

    • Stanowisko w biurze, usytuowanym w budynku Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach;

    • Praca w wymiarze pół etatu /4 godziny dziennie/ (możliwość elastycznego czasu pracy uzgodnionego umową);

  2. Wymagane dokumenty:

    • Życiorys (CV).

    • Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o pracę.

    • Kserokopie dokumentów poświadczających wykształcenie i posiadane kwalifikacje.

    • Oświadczenie kandydata o pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystania z pełni praw publicznych.

    • Oświadczenie kandydata, że nie był/a prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe, a także nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za inne umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.

    • Oświadczenie kandydata o niekaralności za przestępstwa popełnione umyślnie.

    • Oświadczenie kandydata o stanie zdrowia pozwalającym na zatrudnienie na stanowisku głównego księgowego.

    • Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgodny na przetwarzanie danych osobowych do celów naboru – podpisane.

  3. Termin składania dokumentów: 8 lipca 2020, do godz. 12.00

  4. Miejsce składania dokumentów: Centrum Kultury „Kłobuk”, 11-730 Mikołajki, ul. Kolejowa 6.