Mikołajki wśród liderów budownictwa komunalnego oraz inwestycji samorządowych

Miasto Mikołajki znalazło się wśród liderów rankingów "Budownictwo komunalne i społeczne 2000-2020" oraz „Wydatki inwestycyjne samorządów 2018 - 2020”, w kategorii małych miast. Organizatorem jest niezależne i bardzo prestiżowe wśród samorządowców pismo "Wspólnota".

 

W Katowicach w dniach 6 – 7 października odbyło się XIX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów.

 

W wydarzeniu uczestniczyli marszałkowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, urzędnicy samorządowi a także naukowcy i eksperci branżowi. Podczas  gali wręczono nagrody w rankingach pisma Wspólnota.

 

Samorządowe Forum to największa i najważniejsza profesjonalna konferencja dla samorządów w Polsce, podczas której dyskutuje się o problemach wykorzystania zasobów i aktywów, którymi samorząd dysponuje, do jak najskuteczniejszego realizowania polityk, strategii i zadań o charakterze lokalnym. Udział wzięło ponad 1000 uczestników i 350 ekspertów.

 

Miasto Mikołajki zajęło 10 miejsce w rankingu „Budownictwo komunalne i społeczne 2000-2020” wśród małych miast. Z województwa warmińsko – mazurskiego  w grupie miast powiatowych wśród laureatów znalazł się Lidzbark Warmiński, a z gmin wiejskich – Kurzętnik.

 

Ranking „Budownictwa komunalnego i społecznego 2000-2020"został opracowany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Łączna liczba mieszkań komunalnych oraz społecznych czynszowych wybudowanych przez każdą jednostkę samorządową w latach 2000-2020 została podzielona przez 1000 mieszkańców. Uzyskany wskaźnik posłużył do zbudowania rankingu.

 

W przypadku Mikołajek uwzględniono wcześniejsze tworzenie zasobu mieszkaniowego przez gminę w ramach Funduszy Dopłat Mieszkaniowych BGK, działania podjęte z Polską Akademią Nauk w Baranowie i Nowych Sadach. Przede wszystkim jednak duże znaczenie miała budowa mieszkań w ramach Gminnego Programu Budowy Mieszkań Komunalnych „Dla systematycznych”. Do tej pory powstało już 70 mieszkań z możliwością dojścia do prawa własności. Program jest kontynuowany. Zakład Usług Komunalnych ogłosił niedawno przetarg na budowę 3 kolejnych bloków komunalnych. Budowa uzależniona będzie od cen wynikających z przetargu. 

 

Analizowane są też inne formy wsparcia mieszkalnictwa komunalnego. Mimo tak dobrego wyniku istnieje szereg potrzeb mieszkaniowych, które wymagają zaspokojenia, dlatego podejmowane są kolejne działania w tym zakresie.

 

Wśród liderów inwestycji znaleźliśmy się na 12 miejscu w kraju wśród 610 małych miast (najwyżej w tej kategorii z naszego województwa). Mikołajki nie znalazły się co prawda w dziesiątce, a więc nie otrzymały nagrody, ale 12 miejsce na 610 samorządów to bardzo dobry wynik. Miasto od wielu lat znajduje się wśród najlepszych małych miejscowości naszego kraju, zajmując w każdej edycji coraz lepszą pozycję. W poprzednich latach Mikołajki zajmowały 84 (2016 – 2018) i 32 miejsce (2017 – 2019).