Obraz do artykułu: Liderzy mistrzostw Europy i Polski wystartują w Mikołajkach

Odcinki specjalne PZM 76. Rajdu Polski (28-30 czerwca) będą areną zmagań w 4. rundzie tegorocznej edycji Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). Po trzech rozegranych rajdach stawce zawodników rywalizujących o koronę najlepszego kierowcy w Europie przewodzi Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5), w którego planach startowych jest naturalnie nasz narodowy klasyk.

Polski kierowca pilotowany przez Daniela Dymurskiego wygrał otwarcie sezonu, czyli Rajd Azorów. Na wulkanicznej wyspie Świętego Michała Habaj od początku jechał szybko i nie popełniał błędów, sześć prób ukończył na podium, a na dwa oesy przed metą awansował na pozycję lidera. Urzędujący mistrz Starego Kontynentu – Aleksiej Łukjaniuk wypadł z drogi i rozbił swój samochód, otwierając Polakom drogę do zwycięstwa.

Sporo punktów Habaj z Dymurskim wywieźli także z Wysp Kanaryjskich, gdzie finiszowali na trzecim miejscu, a do mety ponownie nie dotarł Łukjaniuk. Z kolei z szutrowego Rajdu Lipawy Łukasz i Daniel wyjechali z dorobkiem 13 punktów, po tym jak na Łotwie sięgnęli po piąte miejsce.

Zaledwie jeden punkt mniej od Habaja i Dymurskiego mają Chris Ingram i Ross Whittock. Brytyjski duet na Azorach wywalczył trzecią lokatę, na Wyspach Kanaryjskich drugą, a na Łotwie czwartą. Wirtualne podium klasyfikacji FIA ERC uzupełniają Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow z dorobkiem 44 punktów. 

Prowadzenie w tabeli mistrzostw oznacza, że to najprawdopodobniej Habaj wystartuje w Mikołajkach z prestiżowym, pierwszym numerem startowym. Lista zgłoszeń do rajdu zostanie opublikowana we wtorek 18 czerwca 2019. 

W mistrzostwach Polskich na czele znajdują się natomiast Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Kierowca Skody Fabii R5 był najszybszy w Rajdzie Świdnickim-Krause, a podczas drugiej rundy RSMP, którą był Rajd Nadwiślański zajął drugie miejsce ulegając tylko Tomaszowi Kasperczykowi i Damianowi Sytemu (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji generalnej krajowego czempionatu Marczyk o siedem punktów wyprzedza Kasperczyka, a o 11 „oczek” Marcina Słobodziana i Kamila Kozdronia (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) z kompletem punktów pewnie prowadzą Tomasz Zbroja i Jakub Wróbel.

Polska czołówka ma również w planach start na mazurskich szutrach. PZM 76. Rajd Polski jako runda RSMP jest podwójnie punktowany i wszyscy zawodnicy stoją przed szansą istotnego wzbogacenia swojego dorobku. 

Klasyfikacja ERC 2019  (po trzech rundach):

1. Łukasz Habaj                     POL    71 pkt

2. Chris Ingram                      GBR   70 pkt

3. Aleksiej Łukjaniuk              RUS   44 pkt

4. Oliver Solberg                    LVA     39 pkt

5. José María Lopez              ESP    35 pkt 

6. Ricardo Moura                   PRT    28 pkt

7. Marijan Griebel                  DEU   26 pkt

8. Mārtiņš Seks                      LVA     25 pkt

9. Bruno Magalhaes               PRT    18 pkt

10. Ricardo Teodosio             PRT    17 pkt 

Norbert Herczig                        HUN   17 pkt

Klasyfikacja RSMP 2019 (po dwóch rundach):

1. Mikołaj Marczyk               52 pkt

2. Tomasz Kasperczyk          45 pkt

3. Marcin Słobodzian             41 pkt

4. Łukasz Byśkiniewicz          28 pkt

5. Jarosław Kołtun                 18 pkt

6. Sylwester Płachytka          11 pkt

7. Daniel Chwist                       8 pkt

8. Jakub Brzeziński                  7 pkt

9. Jacek Jurecki                        6 pkt

Łukasz Kabaciński               6 pkt

                                                                                                       * * * * * * * 

Start rajdu w centrum Mikołajek zaplanowano na godzinę 16:00, w piątek, 28 czerwca br. Wcześniej, o godzinie 8:00 oraz 10:30 odcinki treningowy i kwalifikacyjny, a o 18:00 początek sportowej rywalizacji na torze Mikołajki Arena.

W sobotę, 29 czerwca br. osiem prób sportowych o długości ponad 112 kilometrów. Będą to dwukrotnie przejeżdżane oesy Paprotki, Stare Juchy, Olecko oraz widowiskowy Mikołajki Arena.

W niedzielę, 30 czerwca br. na zawodników czeka jeszcze kolejnych 6 odcinków specjalnych o długości blisko 88 kilometrów. Dwukrotnie rozgrywane oesy to Gmina Mrągowo, Użranki oraz Mikołajki Max, który tym razem na torze będzie miał swój start, a nie metę tak jak przed rokiem. Podczas niedzielnej rywalizacji, aż 45 procent trasy będą stanowiły odcinki specjalne! 

Uroczyste zakończenie rajdu zaplanowano także w niedzielę, a wjazd pierwszej załogi na metę zlokalizowaną w malowniczym centrum Mikołajek nastąpi o godz. 15:30 tj. o blisko 3 godziny wcześniej niż przed rokiem.

Harmonogram rajdu:

http://www.rajdpolski.pl/pliki/zawodnicy/2019/itinerary_v.1_4.3_-_76th_rally_poland.pdf

 

Akredytacje dla mediów: termin sładania wniosków akredytacyjnych upływa w piątek, 14 czerwca. Szczegóły dotyczące akredytacji na www.rajdpolski.pl w dziale MEDIA

 

Dalsze informacje oraz zdjęcia ilustracyjne: www.rajdpolski.pl